Reishi – Lesklokorka lesklá

Reishi(Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá, Ling zhi, „božská houba nesmrtelnosti“) je dřevokaznou chorošovitou houbou, která pochází z Asie. Patří do obrovské čeledi lesklokorkovitých, která zahrnuje více než 210 různých druhů lesklokorek. Klobouk Reishi je polokruhovitý nebo vějířovitá. Typické pro něj je, že je lesklý, působí, jako by byl nalakovaný. Od tohoto faktu je také odvozeno její české jméno.

Co je Reishi?

Reishi roste hlavně na poraněných živých či odumřelých stromech a jejich pařezech. Nejvíce je k nalezení na listnatých stromech, jako jsou duby a buky. Ve volné přírodě se Reishi vyskytuje již jen velmi málo, ale protože je to houba, po které je velká poptávka, je pěstována ve velkém objemu i komerčně v pěstírnách.

Kultivování a umělé pěstování houby se datuje do období kolek roku 1970. Pro takové pěstování je nutné najít vhodný substrát, aby si houba zachovávala své složení a byla zdrojem biologicky aktivních látek, které pomáhají našemu organismu. To se podařilo, takže i v pěstírnách vypěstované houby jsou plnohodnotnou náhradou těch volně pěstovaných. Díky tomuto pěstování je také lépe možné využít i jednotlivá vývojová stadia Reishi, tj. zralé houby, mycelia, spory atd.

V každém stadiu může mít totiž houba trochu jiné složení, některých složek více a jiných méně. Díky svým účinkům dostala přirovnání „houba nesmrtelnosti“. O jejích účincích a vlivu na zdraví člověka a jejím využití existuje řada historických psaných pramenů. Reishi je zmiňována i v „herbáři“ Shen Nong Ben Cao Jing, jenž je datován do doby vládnutí východní dynastie Han, tj. do období 25−220 n. l. Tato kniha byla průběžně po aktualizovaná a doplňovaná tak, že do sebe inkorporovala další objevené možnosti využití Reishi. Písemné zmínky týkající se Reishi jsou samozřejmě k nalezení i v dalších textech, např. Ben Cao Gang Mu. „Západní“ svět „objevil“ Reishi až v roce 1781, kdy byla popsána Williamem Curtisem. Současná medicína však houbu stále přehlíží a opomíjí, ale i to se postupně mění a od cca 60. let 20. století se provádí mnoho pokusů, výzkumů i klinických studií, které potvrzují to, co znali lidé již před tisíci lety.

Reishi je tedy jednou z nejceněnějších vitálních hub tradiční čínské medicíny. Využívá po tisíciletí pro své vitalizující účinky. Zvolte ideální poměr polysacharidů, triterpenů a dalších bioaktivních látek pro nejlepší výsledky. V čínské medicíně se Reishi používá k podpoře vitality a obranyschopnosti. Má výrazné adaptogenní účinky.

TCM charakteristika

  • teplota – neutrální
  • chuť – sladká a lehce hořká
  • tropismus – srdce, játra, plíce (podle některých pramenů má tropismus i k ledvinám či slezině)

Z pohledu TCM

  • doplňuje Qi a vyživuje Xue (krev)
  • uklidňuje ducha Shen
  • transformuje Tan (hlen)
  • posiluje esenci ledvin

Reishi - Pozitivní účinky

Reishi je jedna z nejvýznamnějších vitálních hub využívaných v léčitelství Tradiční čínské medicíny i moderní fytoterapie.

  1. Imunomodulační účinky – obsahuje beta-glukany a triterpeny, které stimulují i tlumí imunitní odpověď podle potřeby organismu. Aktivuje NK buňky, makrofágy, T-lymfocyty.
  2. Protirakovinné účinky (adjuvantní/doplňkové) – polysacharidy a triterpenoidy vykazují antiproliferační a proapoptotické účinky na nádorové buňky in vitro. Může zvyšovat účinnost chemoterapie.
  3. Antioxidační účinky – neutralizuje volné radikály, chrání DNA, lipidy a proteiny před oxidativním stresem.
  4. Protizánětlivý účinek – potlačuje tvorbu prozánětlivých cytokinů u chronických zánětů a autoimunitních stavů.
  5. Hepatoprotektivní účinek – chrání jaterní buňky, zlepšuje detoxikační kapacitu jater.
  6. Kardiovaskulární účinky – může snižovat krevní tlak, cholesterol (LDL), agregaci/shlukování trombocytů – prevence aterosklerózy.
  7. Antidiabetický účinek – zlepšuje citlivost na inzulin, snižuje postprandiální glykemii.
  8. Adaptogenní účinek – zvyšuje odolnost vůči stresu, vyčerpání, podporuje kvalitu spánku, zklidnění nervového systému a mnoho dalšího …

Reishi - Nežádoucí účinky

  1. Zažívací potíže – nevolnost, nadýmání, řídká stolice po vyšších dávkách nebo na lačno.
  2. Krvácivost – dlouhodobé užívání ve vyšších dávkách může snižovat agregaci trombocytů (ředění krve), p o z o r  při užívání antikoagulancií (Warfarin, heparin, aspirin atd…).
  3. Snížení krevního tlaku – u osob s hypotenzí (nízký krevní tlak) může vést ke slabosti, závratím.
  4. Interakce s léky – možné interakce s imunosupresivy, antikoagulancii, hypoglykemiky, důležité odborné poradenství.

Pro více informací vyplňte Kontaktní formulář …

Veškeré další informace a klinické studie byly odstraněny na základě Nařízení EU …


Informace uvedené na těchto webových stránkách jsou poskytovány pouze pro informační účely a nejsou určeny k nahrazení léčení od kvalifikovaného lékaře. Pro informace o zdravotním stavu se poraďte s Vašim lékařem …

Udělejte první krok k uzdravení

Vyplňte kontaktní formulář a ozveme se vám pro domluvení konkrétních podrobností.

Institut zdraví
Poradenské centrum pro podporu zdraví

Rychnov nad Kněžnou

tel.: + 420 603 487 789
tel : + 420 737 121 819
info@poradnaprozdravi.cz
dotazy@poradnaprozdravi.cz

Kde nás najdete